Not a person

Mediateka

René Descartes’o „Sielos aistrų“ filosofinis palikimas

René Descartes‘o filosofija buvo itin mokslinė savais metodais. Filosofas nemėgo scholastinio mąstymo būdo dėl jo netikslumo. Neturėdamas jokių filosofavimo metodo atspirties taškų, René Descartes‘as, ieškodamas naujų principų, kurie būtų sudaryti iš griežtų mąstymo taisyklių, išskyrė keturis punktus, padedančius tai atlikti kuo nuosekliau.

Søren Kierkegaard

Sørenas Kierkegaardas gimė 1813 metais gegužės 5 dieną Kopenhagoje, turtingoje Ane’os Sørensdatter Lund Kierkegaard (1768–1834) ir prekybininko Michaelio Pederseno Kierkegaardo (1756–1838) šeimoje.

Ciceronas „Apie lemtį“

Cicerono veikalo Apie lemtį vertimo į lietuvių kalbą pasirodymas yra gana netikėtas įvykis Lietuvos kultūroje.  Ilgą laiką Cicerono vardas buvo siejamas su iškilaus oratoriaus ar politinio veikėjo figūra, o į filosofinius jo veikalus buvo žvelgiama su nepasitikėjimu ir įtarumu.

Roland Breeur’s „L. I. S.: Lies – Imposture – Stupidity“: historical and philosophical background

L. I. S.: Lies – Imposture – Stupidity draws its inspiration and heavily relies on both discourse of phenomenology and the philosophical concept of truth, keeping in mind wide range of its components: i. e. the antithesis – lie, the phenomenon of imposture, where all the ties with the truth are cut off, its degeneration in post-truth conditions, etc.

XX. a. karai ir XX a. kaip karas (knygos ištrauka)

Janas Patočka yra vienas žymiausių XX a. čekų filosofų. Ši jo esė pasirodė svarbiausiame filosofo darbe „Eretiškos esė apie istorijos filosofiją“. Tekstą iš čekų kalbos vertė Almis Grybauskas.

Jan Patočka

Jan Patočka – čekų filosofas, „Chartijos ’77“ atstovas, visuomenės veikėjas, E. Husserlio ir M. Heideggerio mokinys. Patočka mirė 1977 metais po po ŠtB (Čekoslovakijos saugumo tarnybos) tardymo procedūros.

Anne Conway

Anne Conway (1631–1679) gyveno 17 amžiuje – laikais, kai vyko didžiulės filosofijos, mokslo ir ekonomikos transformacijos. Vaikystėje išmokusi lotynų, graikų ir hebrajų kalbų, vėliau savo pusbrolio buvo supažindinta su žymiu to laikmečio Kembridžo platoniku Henry’iu More’u. Taip tarp jų užsimezgė visą gyvenimą trukusi draugystė.

„Paprasta“ nerimo teorija pagal Kierkegaardą

Søreno Kierkegaardo „Nerimo sąvokos“ įvairiuose knygų pardavimų „topuose“ nerasite, nebent sudarytumėt geriausių Kierkegaardo darbų rinktinę, bet kas šiandien turi laiko tokiems niekams..?

Skandalingieji Spinoza ir Traktatas

1670 m. pradžioje išleistas Teologinis-politinis traktatas vėliau perleistas keturis kartus, nurodant vis tą pačią leidimo datą, taip siekiant nuslėpti leidimo vietą ir perspausdinimo faktą. Toks slaptumas buvo reikalingas dėl to, kad Spinozos veikalas netruko būti įtrauktas į draudžiamų knygų sąrašą.

Emmanuelio Levino knygos „Laikas ir Kitas“ pristatymas

Žydų filosofo-fenomenologo Emmanuelio Levino knygos Laikas ir Kitas pristatymas Paviljono knygų savaitgalyje.  Diskusijoje dalyvauja: Viktoras Bachmetjevas – Laikas ir Kitas vertėjas, filosofas; Jolanta Saldukaitytė – VGTU lektorė, filosofė. Moderuoja:...
Aurimas Šimeliūnas. Sokrato teismas. EP1

Aurimas Šimeliūnas. Sokrato teismas. EP1

Pirmoje laidoje siūlome mintimis pasivaikščioti po Sokrato teismo proceso prieangį, pažvelgti į istorinį, filosofinį teismo kontekstą iš šiandieninio, ironiško, galbūt net ciniško žmogaus perspektyvos. Laidoje iš naujo keliami klausimai apie Sokrato teismo prasmingumą, teisingumą ir galbūt net tiesą ir bergždžias jos paieškas.

read more