Not a person

Yan Marchand ir Matthias Arégui

Martino Haidegerio tarakonas

Meskiršo kapinės. Martinas sunkiai velka savo kiautą lyg kas jį slėgtų.

Nuo pat gimimo jam taip. Nuolat klausia savęs, ką veikia šioje žemėje, o ypač – kodėl jis čia atsirado, jei vieną dieną vis tiek mirs. Svarsto jis ir apie tai, kam apskritai yra daiktai, jei jiems vis tiek lemta išnykti. Galiausiai ima klausti savęs, kodėl jam kyla visi šie klausimai…

Manoma, kad tarakonai, kaip ir visi kiti gyviai, negali mąstyti apie savo pačių mirtį, kad jiems belieka sunykti, kaip kad nuvysta gėlės.

Tik ne mūsų vargšas Martinas!

Yan Marchand ir Matthias Arégui
Martino Haidegerio tarakonas

Yan Marchand ir Matthias Arégui

Martino Haidegerio tarakonas

Yanas Marchand’as pasakoja ypatingo tarakono Martino istoriją. Kitaip nei likę šio pasaulio gyviai, Martinas geba apmąstyti ne tik dalykus, bet ir savo trumpalaikę būtį. Jaunojo skaitytojo nenustebins toks paprastas faktas, kad Martinas nežino, ką jam veikti pasaulyje, ir dėl to išgyvena egzistencinę krizę. Kiekvieną dieną tempdamas savo sunkų kiautą, Martinas ieško bendraminčių, visiems pasakodamas apie savo nepakeliamą būtį. Kelionę pradėjęs nuo susitikimo su velioniu filosofu Haidegeriu, Martinas sutinka sraigę Epikūrą, įsivelia į siaubingą skruzdėlyno režimą, kol galiausiai susipažįsta su sliekais Frydrichu ir Renė. Kelionės pabaigoje Martinas supranta šį tą labai svarbaus…

Liko tik 10

Autorius

Yan Marchand

Filosofijos daktaras, rašytojas ir knygelės vaikams autorius Yan Marchand’as gyvena Breste – maloniame mieste, kurio architektūra, anot jo, sudaro puikias sąlygas mokytis mirti. Jau daugiau nei dešimtmetį Marchand’as veda filosofinius užsiėmimus vaikams ir suaugusiems, skaito paskaitas mokytojams apie filosofijos taikymą ugdymo procese bei veda etikos seminarus medicinos srities atstovams. 

Iliustratorius

Matthias Arégui

Baigęs iliustracijos studijas Strasbūro dailiųjų menų mokykloje, knygelės iliustratorius Matthias Arégui išvyko iš savo miesto Liono į Kanadą, kur piešia dailius tarakoniukus. Nors yra iliustravęs nemažai knygų vaikams, šiuo metu menininkas daugiausia užsiima komiksų žanru. 

Vertėja

Daina Habdankaitė

Knygelės vertėja Daina Habdankaitė filosofines knygas vaikams pradėjo versti 2018 metais, kai nerūpestingai vaikštinėdama Paryžiaus gatvelėmis aptiko Les Petits Platons knygyną. Jaunoji filosofė tiki, jog filosofija gali ir turi būti prieinama ne tik akademinio pasaulio specialistams, bet visiems žmonėms, nepriklausomai nuo jų amžiaus ar žinių bagažo. Mažųjų Platonų serijos knygos, jos manymu, yra itin patrauklus būdas prieiti prie sudėtingo, dažnai kvapą gniaužiančio ir daug peno dvasiai teikiančios filosofijos pasaulio.  

 

Vertėjos komentaras

Daina Habdankaitė apie knygutę sumąstė štai tokį dalyką:

„Be to, kad serijos knygelės yra estetiškos, jos taip pat yra ir itin informatyvios bei daugiasluoksnės. Būtent šis literatūrinių ir filosofinių sluoksnių išnarpliojimas tampa visai smagiu užsiėmimu suaugusiesiems, taip pat ir tiems, kam yra tekę bent šiek tiek prisiliesti prie filosofijos. Knygelėje Martino Haidegerio tarakonas esama bent keturių prasminių sluoksnių. Pirma – tai gyvenimo prasmės klausimo kamuojamo tarakono nuotykis. Antra – tai Martino Haidegerio filosofinių klausimų ir idėjų rekonstrukcija. Trečia – aliuzija į istorinį Haidegerio gyvenamąjį laikotarpį, t. y. į nacistinę Vokietiją ir sudėtingą filosofo santykį su Trečiuoju Reichu. Kas galėtų pagalvoti, kad raudonąsias skruzdes išnaudojančios rudosios skruzdės gali būti tokia talpi ir subtili užuomina į koncentracijos stovyklų destrukciją. Galiausiai ketvirtasis prasmės sluoksnis – aliuzijos į poetus, kurių kūrybai įtaką darė Haidegerio mąstymas ir kurie įkvėpė ir patį filosofą. Visai smagus pratimas yra atsekti, kuris knygelės kirminas yra Renė Char, o kuris – Friedrichas Hölderlinas. Pamėginkite!“

Mąstytojas

Martinas Haidegeris

Martinas Haidegeris (1889–1976) – vokiečių filosofas, laikomas egzistencializmo pradininku ir vienu žymiausių kada nors gyvenusių mąstytojų. Pagrindinis jo tyrinėjimų objektas – būtis – visiškai naujai nušvito Haidegeriui prabilus apie ją. Anot filosofo, iki jo buvo mąstoma apie esinius ir apie tai, kaip jie egzistuoja, bet ne apie būtį kaip tokią, tarytum šioji buvo pamiršta. Visas Haidegerio filosofinis projektas kaip tik ir skirtas būties klausimui priminti. Haidegerio darbai padarė didžiulę įtaką žmogaus mokslams ir kultūrai nuo literatūros kritikos iki hermeneutikos, psichologijos ir net teologijos. 

Apie Mažųjų Platonų seriją

Jeanas Paulis ir Morina Mongin Mažųjų Platonų leidyklą įkūrė 2009 m. savo namų virtuvėje. Per tuos metus pora ne tik susilaukė keturių vaikų bei įkūrė knygynėlį Paryžiuje, kur vyksta gyvi filosofų susitikimai su jauniausiais skaitytojais, bet ir išleido daugiau nei 40 filosofinių knygelių vaikams, kurios po pasaulį pasklido išverstos į daugybę kalbų.

Mažieji Platonai, skirtingai nei kitos Vakarų Europos leidyklos, kurios taip pat leidžia filosofines knygeles vaikams, akcentuoja filosofijos istorijos ir filosofinių asmenybių reikšmę mąstymo ugdymui. Užuot tiesiog kėlę klausimus apie daiktus, žmones, reiškinius ir kitus su vadinamąja gyvenimo prasme susijusius dalykus, Mažųjų Platonų autoriai imasi iššūkio perteikti didžiųjų mąstytojų tyrinėtus klausimus bei metodus, jų nesupaprastindami ir kartu nenuslysdami į biografinį pasakojimą.

Knygelių serijos išskirtinumas – teksto ir vaizdo dermė. Kūrybingą ir įtraukiantį tekstą kaskart lydi įspūdingos, originalios iliustracijos, kurios tampa lygiavertėmis prasmės nešėjomis. Knygelių kūrėjai Prancūzijoje pradeda nuo teksto, kurį rašo žinomi ir patyrę filosofai, o iliustratoriai prie kūrybinio proceso prisijungia jau sukūrus tekstą. Tekstus rašo profesionalūs filosofai, nemažai metų paskyrę tam tikrų filosofinių mokyklų ir idėjų studijoms, tad jų pasakojimai yra ne tik įtraukiantys ir literatūriški, bet juose apstu ir filosofinių subtilybių, kurios neretai atsiskleidžia tik žinantiems filosofinį klausimo ar mąstytojo idėjų kontekstą. Dėl šios priežasties serijos knygelės yra daugiasluoksnės, prie jų verta grįžti keičiantis skaitytojo amžiui ir apsiskaitymo lygiui.

Knygos leidybą parėmė

„Ir iš tikrųjų visa, ko imuosi, nubloškia mane į neautentišką egzistenciją! Tačiau ką dar galiu padaryti, kad tapčiau savimi? Ar reikia vėl ir vėl klysti ieškant atsakymo?“

Betyrinėdamas savo sąžinę ir klaidas, jis leidžiasi gilyn
į šį keistą mišką. Jo letenėlės painiojasi tarp šaknų, galva vis užkliudo žemas šakas, vis pasimeta tarp šešėlių. Visa gamta yra čia – paslaptinga, be naudos, bauginanti, beveik atgrasi.

Galiausiai pasiekia šviesos užlietą proskyną, ir pasaulis iš naujo atsiveria prieš jo akis.

 

Yan Marchand ir Matthias Arégui
Martino Haidegerio tarakonas

Yan Marchand ir Matthias Arégui

Martino Haidegerio tarakonas

Autorius: Yan Marchand
Iliustratorius: Matthias Arégui
Vertėja: Daina Habdankaitė
Puslapiai: 64
Spaudos metai: 2018
Tiražas: 1000 egz.
Viršelis: minkštas su įmaute
Serija: Mažieji Platonai
ISBN: 978-609-95895-7-2
ISSN: 2538-774X

Liko tik 10

Panašios knygos: