Not a person

Marion Muller-Colard ir Nathalie Novi

Profesorius Froidas kalbasi su žuvimis

Profesorius Froidas pažvelgia pro langą: apsiniaukę. Butas Bergasės gatvės 19-ame name yra per didelis. Bent jau ne per mažas. Taip, tikrai. Butas yra per mažas, svarsto profesorius, ranka tiesindamas marškinių apykaklę. Ir Viena. Vienos miestas yra per mažas. Net nepradėkim kalbėti apie pasaulį! Žmogaus siela. Nagi, tikrai.Žmogaus siela yra per maža! Bent jau nėra per didelė.

– Kažin, ar lis? – murma į barzdą profesorius, norėdamas grįžti prie konkretesnių dalykų.

Marion Muller-Colard ir Nathalie Novi
Profesorius Froidas kalbasi su žuvimis

Mation Muller-Colard ir Nathalie Novi

Profesorius Froidas kalbasi su žuvimis

Profesorius Froidas kalbasi su žuvimis – tai bandymas atpasakoti jaunojo profesoriaus Zigmundo Froido pirmąjį susitikimą su didžiąja psichoanalizės įžvalga, kad žmogus nėra pats sau pažinus. Už kiekvieno sprendimo, įžvalgos, emocijos, judesio slepiasi Oidipo kompleksas, sena vaikystės nuostaba, mirties polėkis. Knygos autorė Marion Muller-Colard perteikia šią mintį per menamą profesoriaus Froido susitikimą su depresija sergančia žuvimi, kuri savo noru užkimba ant žvejojančio profesoriaus kabliuko. Vedinas smalsumo, profesorius leidžiasi į gelmes išgirsti žuvies istoriją, suprasti, kodėl ji veržiasi atsidurti ant jo pietų stalo.

Turime

Autorė

Marion Muller-Colard

Knygelės vaikams autorė  Marion  Muller-Colard  norėtų pasitraukti į kalnus ir ten žaisti žodžiais. Tačiau kaži koks vaiduoklis nuolat šnabžda jai į ausį: „Gyvenimas tampa gyvenimu tik tuomet, kai yra politiškas“. „Poetiškas?“, bando gintis nevilties apimta rašytoja. Padedami šio mažojo Platono, rašytoja ir vaiduoklis tikisi pagaliau susitarti.  Prancūzų teologė ir rašytoja  Muller-Colard  didelę dalį savo tyrimų paskyrė judaizmo studijoms, ypač – Jobo knygai. Rašytoja yra išleidusi ir kelias knygas vaikams bei jaunimui, keletą ypač gerai įvertintų romanų dvasingumo, tikėjimo ir etikos temomis.

Iliustratorė

Nathalie Novi

Knygelės iliustratorė Nathalie Novi norėtų nutapyti Natjė mėlynos spalvos intymumą, pabrėžtą angliškojo raudonio, iškeisti Peino pilkumą į imperatorišką geltonį. Nupiešti laukimą – tokį, kuris glūdi sukryžiuotose rankose ir ištiestuose delnuose. Nuspalvinti tylą. Menininkės kūryba apima gana platų spektrą: nuo iliustracijų vaikams ir jaunimui iki renginių afišų bei tapybos darbų. 

Vertėja

Daina Habdankaitė

Knygelės vertėja Daina Habdankaitė filosofines knygas vaikams pradėjo versti 2018 metais, kai nerūpestingai vaikštinėdama Paryžiaus gatvelėmis aptiko Les Petits Platons knygyną. Jaunoji filosofė tiki, jog filosofija gali ir turi būti prieinama ne tik akademinio pasaulio specialistams, bet visiems žmonėms, nepriklausomai nuo jų amžiaus ar žinių bagažo. Mažųjų Platonų serijos knygos, jos manymu, yra itin patrauklus būdas prieiti prie sudėtingo, dažnai kvapą gniaužiančio ir daug peno dvasiai teikiančios filosofijos pasaulio.  

 

Vertėjos komentaras

Dainai Habdankaitei apie knygelę kilo tokios mintys:

„Nors filosofinės knygelės vaikams sudėtingumu neprilygsta rimtiesiems filosofijos veikalams, tačiau ir jas verčiant nevalia prarasti budrumo. Vienos šios serijos knygelės parašytos proziškesne kalba, o kitose nevengiama žaidimo žodžiais, kartais ir poetinės raiškos. „Profesorius Froidas kalbasi su žuvimis“ man pasirodė poetiškiausia, vadinasi, ir daugiausia iššūkių verčiant kėlusi knyga. Nors tiek lietuviai, tiek prancūzai žuvį sieja su tylėjimu, tačiau abiejose kalbose esama visiškai skirtingų idiomų, kuriose pagrindinis vaidmuo tenka vandens florai ir faunai. Teko jas suderinti. Be to, prancūziškai varlės kurkia „quoi quoi“ – vadinasi, kurkiančios varlės ten klausimą pradeda „Quoi“ – „Kas“. Akivaizdu, kad lietuviškai varlės negalės kurkti tardamos „kas“ , tad teko perstruktūruoti pokalbį taip, kad atsirastų vietos lietuvio ausiai įprastesniam kurkimui „kurrr“ ir „kva“.“

Zigmundas Froidas

Zigmundas Froidas (1856–1939) – psichoanalizės tėvas, turbūt žymiausias kada nors gyvenęs psichologas, reikšmingai pakeitęs žmogaus psichologinio elgesio sampratą, tyrimus ir gydymo būdus. Pamatinė Froido prielaida ta, kad vaikystės įvykiai turi lemiamos reikšmės suaugusiojo gyvenimui ir asmenybei, nors dažniausiai lieka nustumti į užmarštį. Psichologo profesinė veikla pašvęsta ieškojimams, kaip prieiti prie užslėptos asmenybės sandaros ir plika akimi nematomų procesų. Froido sumanytos sąvokos ilgam nugulė į psichologijos žodynus, o šiuolaikinė psichoalizė nuolat grįžta prie savo pradininko idėjų, jas tobulindama ir paneigdama.

 

Apie Mažųjų Platonų seriją

Jeanas Paulis ir Morina Mongin Mažųjų Platonų leidyklą įkūrė 2009 m. savo namų virtuvėje. Per tuos metus pora ne tik susilaukė keturių vaikų bei įkūrė knygynėlį Paryžiuje, kur vyksta gyvi filosofų susitikimai su jauniausiais skaitytojais, bet ir išleido daugiau nei 40 filosofinių knygelių vaikams, kurios po pasaulį pasklido išverstos į daugybę kalbų.

Mažieji Platonai, skirtingai nei kitos Vakarų Europos leidyklos, kurios taip pat leidžia filosofines knygeles vaikams, akcentuoja filosofijos istorijos ir filosofinių asmenybių reikšmę mąstymo ugdymui. Užuot tiesiog kėlę klausimus apie daiktus, žmones, reiškinius ir kitus su vadinamąja gyvenimo prasme susijusius dalykus, Mažųjų Platonų autoriai imasi iššūkio perteikti didžiųjų mąstytojų tyrinėtus klausimus bei metodus, jų nesupaprastindami ir kartu nenuslysdami į biografinį pasakojimą.

Knygelių serijos išskirtinumas – teksto ir vaizdo dermė. Kūrybingą ir įtraukiantį tekstą kaskart lydi įspūdingos, originalios iliustracijos, kurios tampa lygiavertėmis prasmės nešėjomis. Knygelių kūrėjai Prancūzijoje pradeda nuo teksto, kurį rašo žinomi ir patyrę filosofai, o iliustratoriai prie kūrybinio proceso prisijungia jau sukūrus tekstą. Tekstus rašo profesionalūs filosofai, nemažai metų paskyrę tam tikrų filosofinių mokyklų ir idėjų studijoms, tad jų pasakojimai yra ne tik įtraukiantys ir literatūriški, bet juose apstu ir filosofinių subtilybių, kurios neretai atsiskleidžia tik žinantiems filosofinį klausimo ar mąstytojo idėjų kontekstą. Dėl šios priežasties serijos knygelės yra daugiasluoksnės, prie jų verta grįžti keičiantis skaitytojo amžiui ir apsiskaitymo lygiui.

Knygos leidybą finansavo

– Kodėl sakai, kad jis buvo gražus? Ar nebėra? – Nežinau, – atsako karpė. – Nežinau, kas jam nutiko… – Menkės kepenys, – svarsto profesorius. – Turime didžiulę žuvį ir pradingusį jos tėtį. Ar ne poetai visuomet kartoja, kaip jiems būdinga, kad vaikystė kiekvieną paženklina neišdildomais pėdsakais? Tačiau kaip padėti karpei pasisemti iš savo prisiminimų? Visa rodosi taip tolima, taip gilu, taip užslėpta…

Marion Muller-Colard ir Nathalie Novi Profesorius Froidas kalbasi su žuvimis

Mation Muller-Colard ir Nathalie Novi

Profesorius Froidas kalbasi su žuvimis

Autorė: Marion Muller-Colard
Iliustratorė: Nathalie Novi
Vertėja: Daina Habdankaitė
Puslapiai: 64
Spaudos metai: 2018
Tiražas: 1000 egz.
Viršelis: minkštas su įmaute
Serija: Mažieji Platonai
ISBN: 978-609-95895-8-9
ISSN: 2538-774X

Turime

Panašios knygos: