Nigel Warburton
Glausta filosofijos istorija
Laisvė – nelengva našta, dažnas nuo jos bėga.
Nigel Warburton
Glausta filosofijos istorija
Nigel Warburton
Glausta filosofijos istorija
„Glaustą filosofijos istoriją“ sudaro 40 trumpų pasakojimų, kuriuose žaismingai ir aiškiai pristatomos svarbiausios Vakarų filosofijos figūros, jų keltos idėjos ir su jomis susiję filosofiniai judėjimai.
Autorius
Nigel Warburton
Britų filosofas Nigelis Warburtonas (g. 1962) – vienas žymiausių filosofijos populiarintojų, parašęs aibę filosofiją populiarinančių knygų, specializuojasi estetikos ir etikos srityse. Warburtonas kuruoja vieną populiariausių tinklalaidžių skirtų filosofijai – „Philosophy Bites“, rašo naujienų portalui „The Guardian“.
Lietuviškai yra pasirodžiusi Warburtono „Glausta filosofijos istorija“ sudaryta iš 40 trumpų pasakojimų, kuriuose žaismingai ir aiškiai pristatomos svarbiausios Vakarų filosofijos figūros, jų keltos idėjos ir su jomis susiję filosofiniai judėjimai.
Kaip ir pati filosofija, Warburtonas geba kalbėti visiems – ir vaikui, ir profesoriui, sudėtingus filosofinius konceptus paversdamas prieinamais ir tiems, kurie anksčiau nebuvo su filosofija susidūrę.
Vertėjas
Marius Jakštas
Kaip ir visi filosofijos vertėjai, Marius Jakštas nėra tipinis filosofijos vertėjas. Darbo dienomis Marius dirba laisvai samdomu vertėju. Verčia viską iš eilės. Tačiau naktimis, kai visi ilsisi Marius nepailstamai skaito, verčia filosofiją. Nors 2006 m. jaunųjų matematikų olimpiadoje laimėjo trečiąją vietą, visgi, savo studijas paskyrė filosofijai. Bakalauro studijas baigė Kardifo uiniversitete jungtinėje Karalystėje, magistro ir pagilinto magistro (MPhil) – Vidurio Europos universitete Vengrijoje. Stažavosi Berklio universitete JAV.
Ištrauka
Johnas Locke’as ir Thomas Reidas
Kaip atrodei, kai buvai kūdikis? Jei turi nuotrauką, žvilgtelk. Ką joje matai? Ar ten tikrai tu? Dabar, ko gero, atrodai visai kitaip. Ar pameni, koks jausmas būti kūdikiu? Dauguma mūsų to nepajėgiame prisiminti. Laikui bėgant visi keičiamės. Augame, kinta mūsų kūnas, subręstame, senstame, daug ką pamirštame. Daugumai atsiranda raukšlių, plaukai pražyla ar nuslenka, keičiasi mūsų požiūriai, drau gai, aprangos stilius, prioritetai. Kokiu pagrindu tuomet būtų galima teigti, kad ir kūdikystėje, ir senatvėje esi tuo pačiu asmeniu? Klausimas, kaip laikui bėgant žmogus išlaiko savastį, nedavė ramybės anglų filosofui Johnui Locke’ui (1632–1704).
Projektą finansuoja
Vienoje garsiausių frazių apie savo kaip filosofo tikslą Wittgensteinas teigia siekiantis parodyti musei kelią iš stiklinio musgaudžio. Tūlas filosofas dūzgia įstrigęs musgaudyje, vis atsitrenkdamas į butelio sieneles. Šią filosofinę problemą galima „išspręsti“ ištraukiant kamštį ir paleidžiant musę į laisvę. Šiuo pavyzdžiu Wittgensteinas iliustruoja savo siekį parodyti filosofams, kad šie kelia neteisingus klausimas arba yra suklaidinti kalbos.
Nigel Warburton
Glausta filosofijos istorija
Nigel Warburton
Glausta filosofijos istorija
Autorius Nigel Warburton
Vertėjas Marius Jakštas
Redaktorė Ernesta Pauwels
Spec. redaktoriai Živilė Pabijutaitė, Tomas Šinkūnas
Korektorė Teodora Grigaitė
Rodyklė Adomas Petrikas, Tomas Šinkūnas
Dizainerė Asta Puikienė
Puslapiai 288
Spaudos metai 2023
Tiražas 1000
Viršelis minkštas
ISBN 978-609-8236-36-1
ISBN 78-609-8236-40-8 (el. knyga)