Not a person

Ciceronas

Apie pranašavimą I knyga

Tačiau retsykiais tai, kas išpranašauta, visai neįvyks¬ta. O kokiame gi mene to nepasitaiko (menais vadinu tai, kas susideda iš spėjimo ir yra vien tik numanoma)? Argi medicina nelaikytina menu? Ir vis dėlto kiek ten klystama! Ką, nejau neklysta vairininkai?

Ciceronas
Apie pranašavimą

Ciceronas

Apie pranašavimą I knyga

Cicerono (106 m. pr. Kr. – 43 m. pr. Kr.) veikalo Apie pranašavimą pirma knyga (lot. De divinatione, 44 m. pr. Kr.) – tai dviejų brolių, Marko ir Kvinto pokalbis apie pranašavimo kaip galimo mokslo prielaidas, pagrindą, pasekmes ir perspektyvą. Pirmoji Apie pranašavimą knyga skirta parodyti pranašavimo mokslo naudą ir svarbą. Cicerono brolis Kvintas pateikia gausybę pavyzdžių iš senovės Graikijos ir Romos istorijos, savo amžininkų ir pirmtakų filosofų kūrinių bei kasdienių situacijų, turinčių sustiprinti mūsų tikėjimą pranašavimo egzistavimu. Kvintas kalba apie gebėjimą iš anksto numatyti ateityje žmonių laukiančius įvykius bei tikėtinas jų pasekmes, galimybę apsisaugoti nuo nepageidaujamų padarinių ir kaip pranašavimo pagalba galima pasiekti laimę.

Turime

Autorius

Ciceronas

Ciceronas pagrįstai laikomas vienu iš dviejų ryškiausių romėniškosios filosofijos atstovų greta Senekos (4 m. pr. Kr. – 65 m. po Kr.), o jo filosofiniai veikalai net po kelis kartus yra išversti į visas didžiąsias Europos kalbas. Ciceronas buvo pirmasis, svarstęs graikiškosios filosofijos problemas lotynų kalba bei sukūręs graikiškoms sąvokoms ir terminams lotyniškus atitikmenis, plačiai naudojamus iki šių dienų. Be to, jo filosofiniai veikalai dažnu atveju tarnauja kaip vienintelis istorinis šaltinis, iš kurio sužinome apie antikinės filosofijos pobūdį ir raidą, kadangi juose pateikiamos išsamios ir rišlios kitų reikšmingų Antikos autorių neišlikusių veikalų citatos. Cicerono filosofiniuose veikaluose svarstomos teorinės ir praktinės filosofijos problemos didele dalimi lėmė tolesnės Vakarų filosofijos istorijos raidą: ir užsienio aukštosiose mokyklose, ir Vilniaus universitete Ciceronas buvo vienas plačiausiai cituojamų autorių greta Platono ir Aristotelio.

Daugiau apie filosofą Ciceroną

Vertėja

Živilė Pabijutaitė

Živilė Pabijutaitė – Kaune gimusi filosofė, vertėja, baigusi filosofijos ir klasikinės filologijos studijas, 2021 m. apgynusi filosofijos krypties daktaro disertaciją, kurioje tyrė Aristotelio jūrų mūšio paradokso interpretacijas iš šiuolaikinės logikos perspektyvos. Mokslinių interesų laukas – Aristotelio logika ir metafizika, jų recepcija Viduramžiais ir šiandien, įvairios neklasikinės logikos atmainos. Šių sričių filosofinius tyrimus nuo studijų pradžios Živilė Pabijutaitė derina su klasikinių tekstų vertimais iš lotynų kalbos – publikuotų vertimų sąraše greta Cicerono yra tokie autoriai kaip Boecijus, Abeliaras, Buridanas, Lavenhamas, Luisas de Molina ir kt.

Daugiau apie vertėją Živilę Pabijutaitę

Apie pranašavimą

Senovės Romoje religija buvo svarbi visuomeninio gyvenimo dalis, o dvasininkų luomas savo rankose turėjo įvairių politinės galios svertų. Vienas tokių – pranašavimas. Dieviškos gamtos vientisumo prielaida leido jungti iš pirmo žvilgsnio nesusijusius reiškinius į visumą ir taip numatyti ateitį. Dvasininkai skaitė dievų siunčiamus ženklus reiškiniuose ir taip aiškino būsimus ateities įvykius.

Pirmojoje veikalo knygoje Ciceronas stoikų mokyklą atstovaujančio brolio Kvinto lūpomis pateikia aibę pavyzdžių, kurie nors ir nepagrindžia pranašavimo kaip principo, bet bent jau parodo, kad šis reiškinys egzistuoja. Kvintas įrodinėja, kad pranašavimas yra tradicijos dalis, pranašavimą įrodinėja pasitelkdamas asmenine patirtimi (ką vėliau Spinoza Teologiniame-politiniame traktate vadina prietarais), taip pat naudoja įtakingų valstybės žmonių sapnus, kaip pavyzdžius. Kvintas bando parodyti ir tuo pačiu įrodyti priežastinę pranašavimo grandinę cituodamas pavykusius, istoriškai svarbius pranašavimo įskaitymo pavyzdžius.

Skaityti daugiau

Projektą finansuoja

…kad pranašavimas yra iš tikrųjų, įrodo šis stoikų samprotavimas: „Taigi, jei nėra dievų, tai jie neduoda ženklų, bet jie yra, vadinasi, ženklus jie duoda. O jei duoda ženklus, tai negali nesuteikti mums būdų juos pažinti (antraip juos duotų veltui), o jei duoda ir būdus, tai egzistuoja pranašavimas. Vadinasi, pranašavimas egzistuoja.“

Ciceronas
Apie pranašavimą

Ciceronas

Apie pranašavimą I knyga

Autorius: Ciceronas
Vertėja, komentarų autorė: Živilė Pabijutaitė
Įvado autorius: David Wardle
Puslapiai: 272
Spaudos metai: 2021
Tiražas: 700 egz.
Viršelis: minkštas su atvartais
Knygų serijos dizainerė: Laura Klimaitė-Lusa
Serija: Ciceronis Opera philosophica
ISBN: 978-609-8236-16-3
ISSN: 2669-0888
Dvikalbis lotynų-lietuvių vertimas

Turime

Panašios knygos: