Not a person

Keturi filosofijos veikalai keturioms Advento savaitėms

Bruno Latour Down to Earth: Politics in the New Climatic Regime

Šiandien apstu knygų, kurios vienu ar kitu būdu diagnozuoja tai, kad politinis susiskirstymas į kairę ir dešinę nebeteko prasmės. Teigiama, kad nuo 19 amžiaus pasaulis pasikeitė taip stipriai, kad tuo metu išrasta kairės-dešinės perskyra tampa vis labiau beprasme, o tikrasis politinis nesutarimas šiandien slypi ginče tarp centrizmo ir populizmo, tuo pat metu daugybei protestuojant prieš tokį (centrizmo vs populizmo) politikos paveikslą. Kitaip tariant, senosios mąstymo schemos dažnai nebepadeda suprasti to kas vyksta ir to ką reikia daryti, ypač mąstant apie klimato kaitą, globalizaciją ar visuomenės sveikatos klausimus. Kaip sako pats Latouras, „Bendro pasaulio nebuvimas varo mus iš proto“. Tiesa, tokia negatyvia diagnoze didžioji dalis knygų ir pasibaigia.

Prancūzų sociologo Bruno Latouro knyga yra ypatinga tuo, kad joje pateikiamos perskyros, kurios turėtų mums padėti susigaudyti ir organizuoti savo politinį gyvenimą skirtumui tarp kairės-dešinės pasitraukiant į antra planą. Matyt, didžiausia knygos dorybė yra tai, kad joje tikrai atrasite minčių, kurių niekur kitur negirdėjote: tas mintis norėsis apmąstyti, su jomis ginčytis, iš nepasitenkinimo trepsėti koja. Politika, ideologija, populizmas, klimato kaita. Tikra puota!

105 teksto puslapiai.

 

Ian Bogost Play Anything: The Pleasure of Limits, the Uses of Boredom, and the Secret of Games

Ianas Bogostas yra kompiuterinių žaidimų kūrėjas ir į objektus orientuotos ontologijos atstovas. Jo Žaisk bet ką yra 200 puslapių manifestas prieš bekompromisį ironijos įsigalėjimą mūsų kultūroje. Anot autoriaus, mūsų kultūrą apėmusios Ironijos (kaip visuomenės ligos) šaknis yra nepasitikėjimas daiktais. Iškėlęs tokią hipotezę Bogostas imasi ilgos žaidimo analizės, bandydamas parodyti, kad būtent žaidimai yra geriausias vaistas prieš Ironiją. Žaisk bet ką nebando giliai nerti į ontologines ironijos įsigalėjimo priežastis, nediskutuoja su Kantu ar Nietzsche, bet veikiau atsigręžia į šiuolaikinės kultūros fenomenus ir mindfullness priešpastato wordfullness, o kultūros trendųanalizėje kliūva net ir Marie Kondo (Spark Joy?). Ši knyga yra pirmasis spekuliatyviojo realizmo etikos variantas.

236 teksto puslapiai.

Donna Haraway Manifestly Haraway

Nors Haraway Kyborgų manifestas baigiasi „geriau būčiau kyborgu, nei deive“ teze, pati Haraway per savo karjerą tapo kultine figūra. Nors ji ir yra biologė, mokslo filosofė, feministė – Haraway visų pirma yra ištisos mąstytojų kartos įkvėpimo šaltinis. Manifestly Haraway sudėti du mąstytojos manifestai, kuriuos skiria 18 metų ir per juos įvykę didžiuliai pokyčiai mūsų intelektualiame ir politiniame gyvenime bei planetos klimate. Taigi, jei Kyborgų manifestas yra reakcija į postmodernizmą, tai Companion species manifesto jau yra veikalas po postmodernizmo, veikalas apie mūsų gyvenimą kartu su kitomis rūšimis ir organizmais. Knygoje taip pat rasite pokalbį, kuris padės suprasti manifestų atsiradimo kontekstą ir paragauti devyniasdešimtųjų Amerikos akademinio gyvenimo realijų.

Atsisėskite patogiai ir pasiruoškite daugybei istorijų apie žemiečių gyvenimą kartu, kuriose persipina Haraway metaforos, politika, biologija, istorija ir kultūrinės praktikos! Jei niekada neskaitėtė panašių autorių – jums atsivers visiškai naujas pasaulis.

Du Manifestai po 100 puslapių ir ilgas pokalbis.

Søren Kierkegaard Liga mirčiai

Adventas yra laukimo ir vilties laikotarpis, tad kas geriau tinka apmąstyti viltį nei fundamentali Kierkegaardo nevilties studija? Veikalo centre yra idėja, kad Geroji naujiena reiškia tai, kad visos ligos nebėra mirčiai, arba, kalbant paprasčiau, mirtinos. Išskyrus vieną. Tik neviltis yra liga mirčiai, tik neviltis yra vienintelė neatperkama nuodėmė. Pradėjęs nuo čia, Kierkegaardas imasi detalios įvairių nevilties tipų analizės, kurioje kiekvienas atpažinsime ir savo polinkius ir mintis, galėsime apmąstyti savo nuodėmes. Turbūt labiausiai hegeliškas Kierkegaardo darbas, tad pradžioje neišsigąskite sudėtingo rašymo stiliaus, viskas vėliau susitvarkys!

208 teksto puslapiai.

Susiję